Виртуални срещи с доброволци, работилници за развитие умения за кандидатстване, сесии и дискусии за себепознание на лични ценности, интереси, силни страни и потенциали, свързани с бъдещата професия. С разнообразни теми и практически активности бяха изпълнени кариерните работилници, които Фондация „Стъпка за България“ организира с групи ученици от три училища в Горна Малина, Нови Искър и ж.к. Люлин, София.
Условията на дистанционно образование, предоставиха нови възможности да разширим работата си с учениците, да направим по-чести срещите ни с тях и да включим доброволци от повече компании в разнообразни активности.
Във виртуалните класни стаи гости бяха доброволци от Лем България, GemSeek, Лидл България, Тед Бед ЕАД, GPTs Print Shop, както и доброволци, които се включиха като ентусиасти, готови да представят професията си, независимо от компанията, в която работят. Срещите предоставиха възможност на учениците да разширят познанията си разнообразни професии и да получат практически насоки как да стартират и финансират собствено бизнес начинание, как да използват възможностите на дигиталния маркетинг, как да отчитат финансово дейността си, как се планира и организира маркетингово проучване, как да презентират визуални данни, какво е необходимо, за да си успешен ветеринарен лекар или учител по метода Монтесори. Заедно с доброволците дискутираха важността да използваш предимствата на всяка ситуация и особено на кризисните такива, които те провокират да разработваш нови продукти и да търсиш нови подходи за достигане до клиентите.
Срещите с различни компании, стимулираха дискусии за предимставата да бъдеш стажант и да се запознаеш с бизнеса отвътре. Специалистите по човешки ресурси от Лем България запознаха учениците как протича процесът на подбор при тях и дадоха насоки как учениците да подобрят автобиографиите си.
В поредица от кариерни работилници, посветени на уменията за кандидатстване, самите ученици влязоха в ролята на Специалисти по подбор. Под формата на игрови симулации и практически задачи сами определяха какви професионални знания, качества и умения трябва да притежава успешният кандидат за позицията „Туристически агент“, оценяваха автобиографии и анализираха силните страни на кандидати без опит. Влязоха в ролите на интервюиращ и интервюиран. Упражниха се как да отговарят на въпроси като „Какви са Вашите слаби страни“, „Разкажете ми за предизвикателство, което сте преодолели“, „С кой Ваш успех се гордеете най-много“.
Основен фокус на кариерните работилници, които консултантите във Фондация “Стъпка за България” развиват е професионалното ориентиране на учениците. В кариерни работилници, посветени на себеосъзнаването, учениците правиха изграждаха мисловни карти, в които свързваха свои силни страни и притежавани потенциали с професии, в които могат да ги реализират. Попълваха онлайн въпросници за оценка на личностов тип и подходяща професия. Решаваха забавни онлайн игри, които разкриваха ценностите, които са важни за тях на работното място и кои даваха отговор дали предпочитам да работя сам или в екип, дали за мен е важно разнообразието от задачи или предвидимостта и ясната структура на работното място, дали държа да съм лидер, дали обичам рисковете в професията и други.
Дистанционната работа с младежите предостави възможност да организираме работилници, в които учениците да упражнят умения за съставяне и писане на мейли, за осъществяване на връзка с непознат по телефон и използване на електронни приложения за организиране и насрочване на срещи. Заедно с доброволци работихме за повишаване на дигиталните умения за търсене и систематизиране на информация, за работа с онлайн приложения и ориентация в споделени работни пространства.
През тези близо четири месеца на виртуални кариерни работилници, учениците демонстрираха интерес към новите форми на взаимодействие, изградиха увереност да защитават мнението и позицията си и успешно комбинираха аналитични умения и творчески подход при решаване на задачи. По време на заключителните ни срещи изводът, до който най-често достигахме, беше идеята че човек се учи през целия си живот, особено посредством решаване на практически задачи и казуси.